четвер, 11 квітня 2019 р.

Заняття для дітей старшого дошкільного віку з розділу «Образотворча майстерня». 
(аплікація, ліплення) 
На тему: «Великодня писанка»


Мета : Поглибити знання дітей народні традиції пов'язані з найулюбленішим веселим святом усіх християн – Великоднем; учити створювати роботу  пригадуючи  яким шляхом можна відтворити побачене; пригадуємо прийоми аплікування (вирізаємо, викладаємо, клеїмо); пригадуємо прийоми рельєфної ліпки (відщипуємо, розкачуємо, викладаємо, притискаємо);закріпити просторове орієнтування (вище, нижче, ліворуч, праворуч); розвивати почуття композиції, дрібну моторику рук, творчу уяву, мислення; сприяти розвитку естетичного смаку, навчати їх помічати розмаїття барв навколишнього середовища та відчувати від цього радість; виховувати любов до навколишнього, бажання спілкування у співпраці.

Хід заняття:
1. Організаційний момент.
(Діти заходять до зали, стають у коло).
2. Психогімнастика.
Ось зібрались ми у круг,
Я твій друг і ти мій друг,
Міцно за руки візьмемось,
Один одному посміхнемось.
Вихователь: Малята, погляньте скільки до нас завітало гостей, давайте з ними привітаємось.
Діти: Добрий день.
3. Основна частина.
Вихователь: 
Радісний надходить день
Дзвонять дзвони: дзень-дзелень,
Понад міста, понад села
Лине вісточка весела.
Ясне сонце над нами
Наче писанка зійшло.
Сьогодні разом з вами продовжуємо вивчати народні традиції пов'язані з найулюбленішим веселим святом усіх християн - Великоднем.
Щоб більше дізнатися про Великдень, про звичаї нашого народу, давайте сходимо до бабусі в гості, може вона нам розповість.
( Діти разом з вихователем  ідуть до хатинки бабусі. Бабуся порається біля печі.)
Вихователь: Добридень, бабусю. 
Бабуся: Добридень, малятка.
Вихователь: Бабусю, ми прийшли до тебе на гостину. Ми хочемо дізнатися більше про свято Великодня. Розповіси нам.
4. Бесіда про Великдень.
Бабуся: Так, звичайно, сідайте зручненько, та слухайте уважненько.
(Діти сідають на лавку, що стоїть у бабусиній хатинці. Розповідь бабусі про Великдень.)
Бабуся:  Великдень завжди святкували і святкуватимуть у неділю. Тиждень перед Великоднем називають чистим або білим. Кожен день цього тижня має своє призначення. Люди перед Великоднем білять хати, прикрашають кімнати рушниками, прибирають подвір'я. Найважливішим днем цього тижня є четвер, Який називається чистим, світлим. Чистий четвер - це день весняного очищення. Ще до схід сонця Ще до схід сонця селяни чистять в стійлах, коморах, на подвір'ї, в хатах - все повинно бути чистим і виглядати по-святковому. Існує повір'я, що в Чистий четвер, до схід сонця ворон носить із гнізда своїх діток купати у річці. Хто скупається раніше від воронячих дітей, той буде здоровим протягом року. Хворі люди купаються вночі, щоб очиститися від хвороб.
Вихователь: Бабусю, у тебе на столі ми бачимо цілий кошик яєчок, для чого вони?
Бабуся: А от Великодня субота - день виготовлення крашанок і писанок. Крашанки - це яйця одного кольору. А от писанки - візерунок розписують за допомогою спеціального рисачка. Писанка має до 7 кольорів.
Дитина: Воно що прийшло із казки,
                Розкажіть ви нам будь ласка.
Бабуся:
 Якщо пензлі й фарби взяти
 і яйця розмалювати,
Так, щоб все було розписано,
То назветься воно писанка.
То ж малюйте писанки.
5. Пісня "Розмалюю писанку".
Бабуся: Діточки мої милі, діточки мої любі, яку чудову пісеньку ви мені заспівали. Я вважаю, що не Великдень ви розмалюєте багато писанок, Щоб подарувати людям, яким ви бажаєте добра. А щоб краще працювати давайте трішки відпочинемо. 
6. Фізкультхвилинка.
 Гра з писанками "Є, є і нема".
Вихователь: Що ж, бабусю, нам час іти. Допобачення.
Бабуся: Допобачення.
(Діти повертаються до столів на яких лежить все для створення писанки.)
7. Мотивація.
Вихователь: Ми з вами дізналися багато цікавого і хочемо створити писанки, щоб подарувати бабусі на Великдень. Кожен з вас може бути художником-писарем. 
Раніше, коли люди не вміли писати, вони малювали. В своїх малюнках вони відображали прохання до Бога, Щоб він дав їм здоров'я, сили, урожай, щоб в потрібний час пішов дощик, коли було сонце, щоб не палюче. Люди малювали і вірили в те, що вони просять обов'язково здійсниться.
( На флеп-чат виставляються зразки писанок.)
Ось на цих писанках ми бачимо різні малюночки, різне тло у писанок, ще все свідчить про те, що ми говорили про людей які просили допомоги у Бога через малюнки.
Зараз ми з вами спробуємо створити свої писанки. Насамперед писанки потрібно створювати з чистою душею, Відкритим серцем, думати лише про добро.
Перед роботою давайте розімнемо наші пальчики.
8. Пальчикова  гімнастика.
Ми капусту шаткували,
Солі в неї ми поклали.
Ми морквину терли, терли,
Ми капусту дерли, дерли.
9. Пояснення.
Вихователь: Уважно розгляньте писанки та візерунки на них. Пригадаємо яким шляхом можна відтворити побачене.
Пригадуємо прийоми аплікування:
вирізаємо;
викладаємо;
клеїмо.
Пригадуємо прийоми рельєфної ліпки:
відщипуємо;
розкачуємо;
викладаємо;
притискаємо.
10. Правила безпеки.
Вихователь: На сам перед вам потрібно пригадати провила безпечної поведінки з ножицями, клеєм.
11. Робота дітей.
Вихователь: Ось тепер можна працювати. Закриваємо оченята, уявляємо свою писанку. Та починаємо.
(Під музику "Великдень" діти працюють.)
12. Підсумок.
Вихователь: Дуже гарні писанки у нас вийшли, давайте їх складемо у Великодній кошик для нашої бабусі.
(На фліп-чаті знаходиться площинний кошик.)